e-Fatura

İnfotek, çözüm ortağınız olarak size, güçlü ve kolay kullanılan kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü olan Microsoft Dynamics NAV ürünü ile birlikte İnfotek e-Fatura Entegrasyon çözümünü de sunmaktadır.

e-Fatura ile ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

e-Fatura 05/03/2010 tarihinde 397 sıra numaralı VUK (Vergi Usul Kanunu) tebliği ile yürürlüğe girmiştir. e-Fatura, kağıt fatura ile aynı niteliklere sahip fakat GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından satıcı ve alıcı arasındaki belgesel iletişimin merkezi bir platform üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan elektronik resmi belgedir.

GİB tarafından yönetilen e-Fatura, tek format ve standarda göre taraflar arasında zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan, güvenli bir sistemdir. GİB uygulamada yurt dışında da birçok kullanım yeri olan ve Microsoft Dynamics NAV tarafından desteklenen XML tabanlı UBL (Universal Business Language) Evrensel İş Dili formatını tercih etmiştir. Açık kaynak olan bu format, ülkemizde UBL-TR olarak adlandırılmıştır.

e-Fatura uygulamasının avantajları nelerdir?

• Zamandan tasarruf sağlar.

• Kâğıt masrafını yok eder. Arşivleme maliyetlerini sıfırlar.

• Çevre dostu bir uygulamadır.

• Düşük maliyetli ve güvenli saklama sağlar.

• Veri analizinin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

• Notere ödenen tasdik maliyetlerini yok eder.

• Muhasebe tarafında kontrol edilebilirliği artırır (onay mekanizması).

• Alıcı ve satıcı arasında oluşan, postadan veya kargo şirketi tarafından doğan gecikme, kayıp gibi sorunları ortadan kaldırır.


case-icon-png-2654
Çeşitli sektörlerde bulunan bazı uluslararası ve yerel müşterilerimiz için gerçekleştirdiğimiz Microsoft Dynamics NAV projeleri hakkında bilgi almak için başarı hikayelerini okuyabilirsiniz...
Başarı Hikayeleri
contact-icon-png-4059
Eğer NAV için e-Fatura ile ilgileniyorsanız bize bilgi@infotekas.com.tr adresinden, +90 (212) 290 26 90 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için...
İletişime Geçin

Hangi mükellefler zorunlu olarak e-Fatura kullanacak?

GİB, Resmi Gazete’nin 28497 sayılı yayınında 421 sayılı VUK (Vergi Usul Kanunu) tebliği ile belirlenen mükellef gruplarına e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirmiştir.

Bu tebliğ kapsamında e-Fatura uygulamasına girme zorunluluğu olan firmalar:

04.12.2003 tarihli, 5015 sayılı Kanun kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ve bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari yirmibeş milyon TL brüt satış cirosuna sahip olanlar

06.06.2002 tarihli, 4760 sayılı Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler ve bu mallarda 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden, 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari on milyon TL brüt satış cirosuna sahip olanlar.

Ayrıca IATA üyesi olan hava yolu taşımacılığı yapan şirketler, kara ve deniz yolu üzerinden şehirlerarası veya uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şirketler, e-Bilet uygulamasından yararlanabilmek için izin almak zorundadırlar.

Kademeli olarak geçiş yapılan elektronik çözümler, kanun yapıcının belirleyeceği zamanlama ile yakın bir gelecekte tüm mükellefleri kapsayacaktır.Call Now Button

İNFOTEK MAKALELERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEK İSTER MİSİNİZ?

Her hafta ERP ihtiyaçlarınızla ilgili en iyi makaleleri özetleyen bir tane e-posta gönderiyoruz.