İnfotek http://infotekas.com.tr Microsoft Dynamics NAV Mon, 25 Feb 2019 12:39:36 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 http://infotekas.com.tr/wp-content/uploads/2016/11/cropped-Infotek-Logo.png İnfotek http://infotekas.com.tr 32 32 2019’da ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Sistemleri http://infotekas.com.tr/2019-erp-sistemleri.html http://infotekas.com.tr/2019-erp-sistemleri.html#respond Mon, 25 Feb 2019 12:30:06 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6335 Günümüzde tüm gündemler sanal gerçeklik, yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi kavramlarla çalkalanırken çoğu şirket ellerinde bulunan süreç ve sistemleri irdeleyerek çağı kaçırmayacak önlemler almaya […]

2019’da ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Sistemleri yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Günümüzde tüm gündemler sanal gerçeklik, yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi kavramlarla çalkalanırken çoğu şirket ellerinde bulunan süreç ve sistemleri irdeleyerek çağı kaçırmayacak önlemler almaya çalışıyor. Eğer siz de aynı trenin vagonlarından birindeyseniz ve aklınızın bir köşesini ERP platformlarına kaptırdıysanız emin olun ki yalnız değilsiniz. MarketWatch’a göre 2022 yılında dünya ERP pazarının büyüklüğü 47 Milyar Dolar’a ulaşacak.

ERP sistemleri çok uzun süredir kullanılagelmekle birlikte günümüzde tüm bu gelişen teknolojilerin tam kalbinde yer almaya devam ediyorlar. Fakat kimi şirketler ERP kendi dijital gelişimlerine entegre etme konusunda sıkıntılar yaşıyorlar. ERP ve müşteriye dönük diğer sistemleri nasıl geliştirmeli ve genişletmeliyiz ki dijital dönüşümün avantajlarından tam olarak yararlanabilelim?

ERP sistemi kullanmaya başlamak veya kullanmakta olduğunuz ERP sisteminizi güncel tutmak veya değiştirmek gibi hedefleriniz varsa göz önüne almanız gereken noktaları özetlemek istiyoruz:

Küçük bir şirketseniz sakın ERP’yi silip atmayın. Geleneksel ERP, büyük şirket ve holdinglerin kullandığı bir araç olarak düşünülmekle birlikte günümüzde bu durum değişmiş durumdadır. Bulut kurulum olanaklarıyla hem lisanslama hem de projelendirme giderleri çok uygun fiyat seviyelerine indiği için artık şirketler büyüklüklerinden bağımsız olarak ERP avantajlarından yararlanabilmektedirler.

Bulut’u değişimin anahtarı olarak kullanabilirsiniz. Bulut sadece bir platform veya kurulum seçeneği değil, dijital dönüşümün de kilit noktasıdır. Her ne kadar çoğu kişi için tam olarak çözemediğimiz bir sebepten dolayı yerinde barındırma tek çözüm olarak algılansa bile kendinizi bu tür sınırlar içerisine kapatmamanızı öneriyoruz. ERP ve diğer sistemlerinizi de göz önüne alan bir bulut stratejisi belirlemenizi tavsiye ederiz.

Yapay zeka, özdevimli öğrenme ve analitik kullanmanın tam zamanı. Planınızın bir parçası da zeka ve otomasyona yatırım yapmak olmalıdır. Geleneksel olarak ERP kullanıcıları ek genişletme yazılım ve modüllerini araştırırlar, fakat bu günümüzde şart değildir. Kendi olanaklarınız ve sürelerinizle, gerçek zamanlı olarak gelişme imkanı sağlayan bu yukarıda bahsettiğimiz özellikler artık günümüzün ERP sistemlerinin bir parçası durumundadır.

Sosyal medya da var. İş ve endüstrinizden bağımsız olarak sosyal medya artık günümüzde bir zorunluluk… Her seviyede ve her departmanda işlevselliğinizi geliştirebilir. Bu nedenle ERP sisteminiz sosyal medyayla entegre olabilmeli veya en azından beraber çalışabilmelidir.

Geleneksel kalıptan çıkabilen firmalardan destek alın. Bulutun getirdiği avantajlarla birlikte teknoloji ortaklarınızın sunduğu geleneksel iş ortaklığı modelinde değişikler olması gerekiyor. Tarafınıza sunulan teknolojiye ve ihtiyacınıza uygun hizmet sunmaya uyum sağlayabilen bir ERP iş ortağı bizce günümüzde en önemli ihtiyaçlardan birisidir.

Kişiselleştirme avantajından yararlanın. Bugünün ERP sistemleri kişiselleştirme üzerine kuruludur. Dynamics Business Central gibi kimileri de sadece programcıların değil tüm kullanıcıların uygulama ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaya, müşteri deneyiminden üretkenliğe tüm ihtiyaçları geliştirmeye yardımcı olacak araçlar sunarlar.

Verilerinizin gücünü küçümsemeyin. Günümüzde veriler çok değerli bir varlık haline gelmiştir. Bu nedenle bu verilere ulaşabilecek, analiz edebilecek ve sunacak ERP gereklidir. ERP sisteminiz size her türlü veri kaynağına ulaşabilme şansı da vermelidir.

Güvenlik. Her yerde sürekli duyuyorsunuz. Veri güvenliği kesinlikle hafife alınmamalıdır, aksi takdirde bir bedel ödemeniz gerekir. ERP tek başına güvenlik ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayamasa da taşıdığı veriyi koruyacak, izleyecek ve denetleyebilecek kontroller sunmalıdır.

Mobil erişim. Endüstriden bağımsız olarak artık mobil cihazlar yaygın olarak kullanılıyor ve mobil çalışma grupları giderek yaygınlaşıyor. ERP sisteminiz çalışanlara verilere istedikleri anda istedikleri yerden ulaşabilme imkanı vermelidir.

Özellikler. Sadece özelliklerine bakarak bir ERP sistemi seçmek kesinlikle iyi bir fikir olmamakla birlikte şirketinizin ihtiyaçlarını göz önüne alarak özellikleri iyice test etmek ve istediğiniz sonuçları yaratıp yaratamadıklarını görmek büyük önem taşır.

ERP değişiyor. Günümüzde hala kilit bir sistem ve dijital dönüşüme önderlik etme potansiyeli var. ERP hakkında bir muhasebe uygulaması olarak düşünmeyi bırakmanızı öneririz. ERP sisteminizi dönüşüm stratejinizin bir parçası olarak düşünmeli ve yeni teknolojik trendlerden yararlanmanızı sağlayacak güç ve imkanlara sahip olduğundan emin olmalısınız.

2019’da ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Sistemleri yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/2019-erp-sistemleri.html/feed 0
Bir İnceleme: Microsoft Dynamics NAV http://infotekas.com.tr/bir-inceleme-microsoft-dynamics-nav.html http://infotekas.com.tr/bir-inceleme-microsoft-dynamics-nav.html#respond Fri, 12 Oct 2018 08:58:24 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6263 Microsoft Dynamics NAV Nedir? Çok dilli ve çok para birimli bir kurumsal kaynak planlama çözümü olan Microsoft Dynamics NAV, öncelikli olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerde, […]

Bir İnceleme: Microsoft Dynamics NAV yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Microsoft Dynamics NAV Nedir?

Çok dilli ve çok para birimli bir kurumsal kaynak planlama çözümü olan Microsoft Dynamics NAV, öncelikli olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerde, özellikle de imalat ve dağıtım sektörlerini hedeflemektedir. Yazılım; muhasebe, operasyon ve tedarik zinciri yönetiminde bu tür işletmelere yardımcı olur. Uygulamanın, kuruluşun sistemlerini veri ve iş süreçleriyle entegre etme yeteneği, onu ideal bir ERP yazılımı haline getirir. Ayrıca uygulama değiştirmek zorunda kalmadan ekip işbirliğine de izin verir. Microsoft Dynamics NAV, çalışanların görevlerini her zaman ve her yerde tamamlamasını sağlar ve kullanıcı deneyimini zenginleştirir.

Platformun iş ortakları ağı sayesinde, yazılım özelleştirmeleri ve eklentileri Microsoft Dynamics NAV’a entegre edilmiştir. Böylece platform; yaşam bilimleri, lojistik ve kalite yönetimi gibi sektörler için de ERP çözümleri sunar. NAV, çözüm danışmanları tarafından müşteri ihtiyaçlarına göre fiyat teklifi verilerek pazarlanmaktadır. İki paket arasından seçim yapılabilir – başlangıç ​​paketi ve genişletilmiş paket. Bu paketler, kurumsal kaynak planlama geliştirmelerine ihtiyaç duyan işletmeler için farklı işlevler sunar.

Özetle Microsoft Dynamics NAV Faydaları 

Şirketler, başta eksiksiz muhasebe ve finans yazılımı işlevselliği sunanlar olmak üzere mükemmel kurumsal kaynak planlama çözümünü sürekli araştırmaktadırlar. Microsoft Dynamics NAV; genel muhasebe, borçlar, alacaklar ve diğer modülleri sayesinde bu işlevsellikleri eksiksiz olarak sunmak üzere tasarlanmıştır. Aynı şekilde iş maliyeti, çok varlıklı muhasebe ve konsolidasyon dahil olmak üzere pek çok kaynak yönetimi yeteneklerine sahiptir.

Microsoft Dynamics NAV’ın çoklu para birimi özellikleri, esnek döviz kurları ve farklı sektörler için geçerli olan hesap tabloları ve raporlama seçeneklerinin desteklenmesiyle bilinir. Ayrıca, yazılımın güçlü katma değer vergisi ve satış vergisi hesaplamaları, çoklu dil desteğiyle birlikte uluslararası muhasebe yeteneklerini oluşturur. Ofisteki kayıt tutma görevlerini yerine getirmek için karmaşık muhasebe görevlerini otomatikleştiren iş ortağı çözümlerini kullanır.

Bunların yanısıra, yazılım ayrıca dağıtım ve tedarik zinciri yönetimi çözümü olarak da iki işlev gerçekleştirir. Tedarik zinciri yönetimi ve dağıtımı ile ilgili olağan süreçleri destekler. Bu işlevler arasında, stok kalemlerine ait maddeler, ürün çapraz referanslama ve stok kalemlerinin elleçlemesi de yer almaktadır. Aynı zamanda, doğrudan sevkiyat, otomatik doldurma ve dönemsel sayımlar gibi işlevler de dahil olmak üzere depo yönetimi özellikleri sunulmaktadır. Ayrıca, sipariş söz verme, madde takibi ve iade yönetimi de yapılabilmektedir. Bu tedarik zinciri ve dağıtım yetenekleri, kullanıcılara lojistik akışı üzerinde mutlak kontrol sağlar.

Yazılım, yönlendirme ve onay özelliği ile temin görevlerini üstlenebilir. Bu özellik, temel yapılandırma seçenekleriyle birlikte e-posta yönlendirme zincirlerini ve işlem yetkilendirmesini destekler. Sektöre özel tedarik zinciri eklentileri, ağır ekipman kiralama, stok ayarlamaları ve talep planlaması sistemin içerisinde yer almaktadır. Microsoft Dynamics NAV üretim yazılımı olarak da gerçekten dikkat çekiyor. Üretim sipariş yönetimi, forward-flushing, seri ve lot numarası takibi gibi ortak üretim çözüm fonksiyonlarına sahiptir. Aynı şekilde talep tahmini, tedarik planlaması ve sonlu yükleme gibi görevleri de gerçekleştirir.

Proje yönetimi tarafında projelendirme, aşamaların izlenmesi, maliyet ve hak edişlerin hesaplanarak muhasebeleştirilmesi mümkündür.

Platformun kurulumu kolaydır, ayrıca bulut aracılığıyla da kullanılabilir. Kullanıcı sayısına bağlı olarak fiyatlandırma şemaları ile iki paket olarak temin edilebilir. Yazılım hem Windows hem de Mac OS destekler.

Gerçekten, Microsoft Dynamics NAV, muhasebe ve finans yazılımları ve daha fazlasına ihtiyaç duyan işletmeler için ideal bir ERP çözümüdür.Microsoft Dynamics NAV Özellikleri;

 • İş zekası ve analiz
 • Finans yönetimi
 • Mobil arabirimler
 • Ambar yönetimi
 • Proje yönetimi
 • Gelişmiş tahminde bulunma
 • Stok yönetimi
 • Servis yönetimi
 • Üretim
 • Dağıtım ve tedarik zinciri yönetimi
 • İnsan kaynakları
 • Satış ve pazarlama

(financesonline.com)

Bir İnceleme: Microsoft Dynamics NAV yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/bir-inceleme-microsoft-dynamics-nav.html/feed 0
KOBİ’ler için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) http://infotekas.com.tr/kobiler-icin-kurumsal-kaynak-planlama-erp.html http://infotekas.com.tr/kobiler-icin-kurumsal-kaynak-planlama-erp.html#respond Wed, 12 Sep 2018 13:26:27 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6241 ERP sistemleri günümüzde KOBİ’ler için de faydalı ve hatta gerekli araçlardır. Teknolojik beceriler ve veri yönetiminin yükselişiyle kurumsal kaynak planlamanın modern işletmelerin yaşam kaynağı haline gelmesine […]

KOBİ’ler için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
ERP sistemleri günümüzde KOBİ’ler için de faydalı ve hatta gerekli araçlardır.

Teknolojik beceriler ve veri yönetiminin yükselişiyle kurumsal kaynak planlamanın modern işletmelerin yaşam kaynağı haline gelmesine şaşırmamak gerekir. Fakat pek çok kişi bu ERP sistemlerinin hala sadece büyük ve orta boy fimalar için uygun olduğuna inanmaktalar. Her ne kadar geçmiş için bu doğru olsa da ERP sistemleri günümüzde KOBİ’ler için de faydalı ve hatta gerekli araçlardır. ERP projelerinde herhangi bir diğer yazılım uyarlamasında olduğu gibi başarılı olmak dikkatli bir planlama gerektirir. Fakat doğru araştırma, şirketinizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve işinizi büyütmek için gerekecek kuvvetli geri dönüşleri sağlayacak stratejik ve işinize özel araçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

KOBİ’ler için ERP Avantajları

Verimlilik

ERP sistemlerinin önde gelen faydalarından bir tanesi verimlilik artışıdır. Tüm departmanlarınızın bilgileri tek bir standart sistem üzerinde birleşerek daha tutarlı ve güvenilir bir hale getirilir. Her departmanın sistemine ayrı ayrı bilgi girmek, işinizin sağlığı ile ilgili olarak birden fazla ortamdan bilgi toplamak gibi gereksiz işlevler de ortadan kaldırılmış olur.

Karar Verme

ERP size satışlar, muhasebe, stoklar, personel ve daha pek çok kritik göstergeler hakkında gerçek zamanlı bilgi ve istatistikler sağlayarak işinizle ilgili daha çok bilgi sahibi olarak kararlar verme imkanı sağlar. Bu gerçek zamanlı veriler, potansiyel engelleri kolayca farketmenizi ve uygun aksiyonu bulabilmenizi sağlar. Şirketin nasıl performans gösterdiğiyle ilgili genel bilgi sahibi olmak ve sürekli değişim gösteren iş ortamına hızlı tepki verebilmek, rekabet gerektiren pazarda yer edinmek isteyen KOBİ’ler için özel önem taşımaktadır.

Bilgi Paylaşımı

Son olarak ERP, tüm kritik verileri tek bir sistemde parmak ucunuza yerleştirerek bilgi ulaşımını basitleştirir. Bir KOBİ için bu durum özellikle çok önemlidir. Zira personel genellikle birden fazla role sahiptir ve işinizin pek çok değişik bölümleriyle ilgili bilgilere ihtiyaçları olabilir. ERP yalnızca bilgiyi herkes için daha ulaşılabilir kılmaz, bilginin paylaşımını da kolaylaştırır. Ekip çalışması ve bilgi paylaşımını geliştirmek genellikle KOBİ’lerin gelişmesi ve yükselmesi için bir zıplama tahtasıdır. Böylece ERP fırsat yaratmak için önemli bir araç haline gelir.

ERP İhtiyacımı Nasıl Anlarım?

Her şirket için farklı ve kendine has olmakla birlikte, aşağıdakiler genellikle şu andaki yönetim sisteminizin yetersiz kalmaya başladığı ve ERP ihtiyacınız oluştuğunun göstergeleridir:

 • Verilerini tutarsız, tekrar ediyor ve düzensiz
 • Siparişleri, teslimatları vb. takip etmekte zorlanıyorsunuz
 • İşiniz hakkında raporlar veya kritik bilgileri zamanında almak konusunda sorunlar yaşıyorsunuz
 • Gelecekteki maliyetleri, satışları vb. tahmin etmek konusunda bir çözümünüz yok

İşiniz departman ve kişiler arasındaki tutarlı iletişim ve bilgi paylaşımı konusunda sorunlar yaşıyor.

Kritik Düşünceler

ERP harika bir araç olmakla birlikte yatırımınızın karşılığını alabilmeniz için doğru icraat gerektirir. ERP’nin bir yatırım olduğunu unutmayın. İlk maliyetler yüksek görünebilir, ama etkin bir uyarlamanın getireceği geri dönüşler bu yatırıma kesinlikle değer. Bununla beraber ERP’nin sizin için uygun bir araç olup olmadığıyla ilgili kararınızı verirken göz önüne almanız gereken bazı önemli faktörler vardır:

 • ERP uyarlaması için ne kadar zaman ayırabilirim?
 • ERP systemine ne kadar yatırım yapabilirim?
 • Yeni sistemi kullanmak için personelimin ne kadar eğitime ihtiyacı olacak?
 • Ne kadar özelleştirme ve teknik destek ihtiyacım olacak?

KOBİ’ler için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/kobiler-icin-kurumsal-kaynak-planlama-erp.html/feed 0
Bulut Tabanlı ERP’ler Neden Bu Kadar Popüler? http://infotekas.com.tr/bulut-tabanli-erpler-neden-bu-kadar-populer.html http://infotekas.com.tr/bulut-tabanli-erpler-neden-bu-kadar-populer.html#respond Wed, 08 Aug 2018 13:02:11 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6230 Bulutlu Bir Gökyüzünde Güven İnşa Etmek: Bulutu Benimseme ve Güvenlik Intel Güvenliğin 2017 tarihli ve “Bulutlu Bir Gökyüzünde Güven İnşa Etmek: Bulutu Benimseme ve Güvenlik” isimli […]

Bulut Tabanlı ERP’ler Neden Bu Kadar Popüler? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bulutlu Bir Gökyüzünde Güven İnşa Etmek: Bulutu Benimseme ve Güvenlik

Intel Güvenliğin 2017 tarihli ve “Bulutlu Bir Gökyüzünde Güven İnşa Etmek: Bulutu Benimseme ve Güvenlik” isimli bir raporuna göre, tüm BT bütçelerinin %80’i bulut çözümlerine ayrılmış durumdadır. Ek olarak, şirketlerin %73’ü iki sene içerisinde tamamen yazılım tanımlı veri merkezlerine taşınmayı planladıklarını bildirmiştir. Peki bu büyük geçişin nedeni nedir? Bulut, ERP çözümlerini barındırmak için neden bu kadar popüler hale geldi?

Bulut Tabanlı ERP’lerle İlgili Söylentiler

İlk olarak bulut ERP ile ilgili bazı yaygın söylentileri açıklığa kavuşturmak çok önemlidir. Bir çok kişi bir ERP sistemlerinin uygulama maliyetleri hakkında endişe duymakta ve şirket içinde tutmanın daha düşük maliyetli bir seçenek olduğunu düşünmektedir. Ancak bu çoğu senaryo için doğru değildir. Bulut, kimi şirketler için mükemmel bir seçenek olabilir, çünkü genellikle daha düşük ön maliyetler ve lisans ücretleri söz konusudur. Bu durum, yeni ERP kullanmaya başlayan şirketler için bir bankayla kredi anlaşması yapmadan sistemi kullanmaya başlamanın bir yolu olabilir.

Bulut tabanlı ERP ile ilgili yaygın bir diğer yanlış anlaşılma bir kuruluştaki çalışanları tehdit ettiği ve hatta ortadan kaldırdığıdır. Bir şirketin işgücünde sorumlulukların yeniden yapılandırılmasını sağlamakla birlikte, bulut tabanlı bir ERP çözümü -başarılı bir biçimde uygulandığında- şirketlerde büyümeyi destekler. Böylece işlevlerin bir kısmı otomatikleştirilerek, çalışanlar ve BT kaynakları, yeni iş hacmini karşılamak için daha verimli çalışabilecek şekilde serbest kalırlar.

Bulut tabanlı ERP sistemleri hakkındaki son bir yaygın yanlış anlama ise veri güvenliğini tehlikeye atmalarıdır. Siber güvenlik konusunda her zaman uyanık olmak gerekmekle birlikte veri güvenliğinde gelişen teknolojiyle birlikte gerçekleştirilen atılım ve sınırlamaları tanımak çok önemlidir. Hiçbir sistem tamamen güvenli olmasa da, bulut tabanlı ERP sistemlerinde bu risklerle savaşmak için yerleşik güvenlik özellikleri vardır ve saklanan bilgilerin yanlış ellere geçmesini engellerler. Bu konuda doğaları gereği yerleşik tutulan benzeri alternatif sistemlerden daha iyi iş çıkarırlar. Ayrıca çok dikkatli alıcılar için, göz önünde bulundurdukları sistemleri dışarıdan destekleyen üçüncü şahıs güvenlik değerlendirme imkanları da mevcuttur.

Bulut Tabanlı ERP’ler Neden Bu Kadar Popüler?

Bulut tabanlı ERP’lerle ilgili söylentileri cevapladığımıza göre, neden bu kadar çok işletmenin şirket içi ERP’ler yerine bulut tabanlı ERP’lere yatırım yapmaya başladığını araştırmaya başlayabiliriz. Bulutun bir yararı lisanslama şeklidir. Bulut tabanlı bir ERP lisansı, yazılım güncellemelerini yıllık olarak değil, sürekli olarak sağlar. Bu, yazılım sağlayıcısının sunduğu en yeni teknoloji ve araçlarla güncel kalmanızı ve sisteminizin, olması gerektiği gibi, sürekli olarak performans gösterdiğinden emin olmanızı sağlar. Süreç ne kadar yeni ve basitleştirilmişse, şirketin bir ERP sistemi tarafından tamamlanabilecek idari işler hakkında zaman kaybetmeyerek temel işlerini iyileştirmeye odaklanması o kadar kolay olur.

Bulut tabanlı ERP’nin bir diğer avantajı, birçok yazılım sağlayıcısının, kodu değiştirmeden paketin geliştirilmesine izin vermesidir. Bu durum, sistemi kurmak ve değiştirmek için gereken süreyi veya maliyeti yükseltmeden sistemin işlevselliğini geliştirir. Birçok işletme, bir ERP sistemini devreye almak için gerekecek süre ve sistem tam olarak çalışmaya başlayana kadar nasıl çalışacakları konularında tasalanırlar. Bulut tabanlı bir ERP sistemi uygulamak genellikle yerinde ERP sistemi uygulamaya göre daha hızlıdır ve işlerin bu yumuşak geçiş sürecinde kesintiye uğramadan devam etmesine yardımcı olur.

Son olarak birçok bulut tabanlı ERP sistemi, değerli bilgileri parmaklarınızın ucuna yerleştirecek kapsamlı mobil işlevler sunar. Şirket içi ağlarla aynı kısıtlamalar tabi değildir. Bu, bilgi paylaşımı için çok önemlidir. Departmanlar arası iletişimi; projelerin, işin genel sağlığının ve potansiyel sorunların takibini kolaylaştırır.

Bulut Tabanlı ERP’ler Neden Bu Kadar Popüler? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/bulut-tabanli-erpler-neden-bu-kadar-populer.html/feed 0
Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Önemli Duyuru http://infotekas.com.tr/gelir-idaresi-baskanligindan-onemli-duyuru.html http://infotekas.com.tr/gelir-idaresi-baskanligindan-onemli-duyuru.html#respond Tue, 05 Jun 2018 09:23:09 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6211 Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Önemli Duyuru yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Gelir İdaresi Başkanlığı 433 ve 487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair tebliğ taslaklarını yayımladı. Her iki tebliğ de onaylanmalarını takiben elektronik uygulamalara geçiş ile ilgili yeni düzenlemeler getirecek.

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Uygulamalarında Kapsam Genişliyor

Yayımlanan tebliğ taslağı kapsamında 2017 veya müteakip hesap dönemi brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan mükelleflere Gelir/Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verileceği hesap döneminin sonuna kadar e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına geçme zorunluluğu getiriliyor.

e-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Kullanıcılara e-İrsaliye Zorunluluğu Geliyor

433 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı’na göre, e-Fatura kullanan mükellefler, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla e-İrsaliye’ye geçmek zorunda.

Hazırlanan tebliğ taslağına göre, e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcıların e-İrsaliye uygulamasına dahil olması ve sevk irsaliyesi belgelerini bu tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre e-İrsaliye olarak düzenlemesi gerekiyor.

e-fatura

e-Fatura ve e-Defter Mükelleflerine e-Arşiv Fatura Yükümlülüğü Geliyor

487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı’na göre e-Fatura ve e-Defter uygulamasını zorunlu olarak kullanan kullanıcılara e-İrsaliye yükümlülüğü ile birlikte e-Arşiv Fatura yükümlülüğü de geliyor.

e-Defter ve e-Fatura uygulamalarına dahil olma zorunluluğu bulunan mükelleflerin, en geç 1 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri ve düzenleyecekleri faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura olarak düzenlemeleri zorunlu hale gelecek.

50.000 TL Üzeri Faturalara e-Arşiv Fatura Zorunluluğu

 e-Arşiv Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan mükelleflerce aynı günde aynı kişi veya kurumlara düzenlenen faturaların vergiler dahil toplam tutarının 50.000 TL’yi aşması halinde söz konusu faturaların 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi zorunluluğu getiriliyor. Bu madde kapsamında satıcı ve alıcının her ikisinin e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılar olması halinde bunlar arasında düzenlenen bu faturaların tamamının elektronik fatura olması gerekiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Önemli Duyuru yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/gelir-idaresi-baskanligindan-onemli-duyuru.html/feed 0
Bizleri Mesleksiz Bir Gelecek mi Bekliyor? http://infotekas.com.tr/bizleri-mesleksiz-bir-gelecek-mi-bekliyor.html http://infotekas.com.tr/bizleri-mesleksiz-bir-gelecek-mi-bekliyor.html#respond Thu, 31 May 2018 09:59:48 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6190 25 yıl içerisinde tüm gelişmiş ülkelerde %47’ye varan işsizlik görünecek. Her ne kadar üretim mesleklerinin ortadan kaybolmasının en büyük nedeni otomasyon olsa da Trump seçim kampanyası Amerikalı’lara […]

Bizleri Mesleksiz Bir Gelecek mi Bekliyor? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
25 yıl içerisinde tüm gelişmiş ülkelerde %47’ye varan işsizlik görünecek.

Her ne kadar üretim mesleklerinin ortadan kaybolmasının en büyük nedeni otomasyon olsa da Trump seçim kampanyası Amerikalı’lara kaybettikleri işlerini geri getirmek vaadiyle yürütüldü. Benzer kayıplar başka ülkelerde de benzer popülist hareketlere yol açtı. Fakat ekonomistler gelecekte profesyonel mesleklerin artması yerine yapay zeka, robotlar ve diğer teknolojilerin gelişmesiyle kayıpların daha da artacağını tahmin ediyorlar.

Bugün, Pensilvanya Üniversitesi Wharton İşletme Okulu’nda bulunan bir uzman tehlike çanlarını çalıyor. Üniversitenin yönetim kurulu üyesi ve girişim sermayesi yatırımcısı Art Bilger’e göre bir Oxford çalışması gösteriyor ki, önümüzdeki 25 yıl içerisinde tüm gelişmiş ülkeler %47’ye varan iş kayıpları görecek. The Economist diyor ki: “Hiçbir devlet buna hazır değil!”. Bu durum hem mavi hem beyaz yakalı çalışanları ilgilendiriyor. Şu ana kadar ise bu iş kayıpları özellikle üretim sektöründe çalışan mavi yakalıları etkiledi.

Bu “yapısal işsizlik”le savaşmak için Bilger “Working Nation” adı altında kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurdu. Bu organizasyonun amacı halkı uyarmak ve onları bu tasalandırıcı eğilime karşı korumak için planlar yapmak. Bu süreçte sadece meslek kavramı tamamen ve belirgin bir biçimde değişmekle kalmayacak, bu eğilim geri döndürülemez olacak. Bilger şirketleri, devletleri ve kar amacı gütmeyen organizasyonları uyararak iş gücünün modernize edilmesine katkıda bulunmalarını istiyor.

Açık konuşmak gerekirse otomasyon her zaman iş kayıplarına sebep oluyor. Örneğin mekanik dokuma tezgahları dokumacıları işsiz bıraktı. Fakat buna karşılık meslekler de yarattı. Makinaların çalışır durumda olmalarının sağlanması, onlar için parçalar üretilmesi ve çalıştırılması için değişik meslek ihtiyaçları ortaya çıktı. Çoğunlukla önceden belli bir mesleği icra edenler başka bir mesleğe geçiş yapabildiler. Örneğin 20. yüzyılın başında otomobiller demircileri işsiz bıraktı. Artık at nalına eskisi kadar ihtiyaç duyulmuyordu. Ve bu demircilerin çoğu araba tamircisine dönüştü.

Bu yeni eğilimdeyse durum tam olarak aynı görünmüyor. İşsizlik bugün pek çok gelişmiş ülkede çok dikkat çekiyor ve durum daha da kötüye gidecek gibi görünüyor. Sadece on beş, yirmi yıl sonra, 2034’te orta seviye mesleklere artık ihtiyaç kalmayacak. Şu anda bu durumun faydasını gören yalnızca ultra zenginler, yani %1. Bu gelmekte olan teknolojik devrim bütün orta sınıfı yok edecek gibi görünüyor. Bilgisayarlar işleri insanlara göre yalnız daha ucuza değil , daha verimli de yapıyor olacaklar.

Endüstri 4.0 MES

Muhasebeciler, doktorlar, avukatlar, öğretmenler, bürokratlar ve mali müşavirler dikkat edin: sizin meslekleriniz de garanti değil. The Economist’e göre bilgisayarlar yüksek miktarda veriyi karşılaştırıp analiz ederek mali veya tıbbi kararlar verebilecekler. Hile veya yanlış teşhis şansı azalacak ve süreçler daha verimli olacak. Bu durumda yalnızca bu meslek grubu sahipleri sorun yaşamayacak, böyle bir eğilim maaşların sabitlenmesine ve gelir farklılıklarının artmasına sebep olacak. Bunun politika ve sosyal denge üzerindeki etkisini tahmin edebilirsiniz.

Otomasyon ve bilgisayarlaşma sona ermeyecek. Cini şişeye geri sokamazsınız. Ve eninde sonunda bir yayılım gerçekleşecek. Düşünce biçimi şöyle: Diğer ülkeler üstünlüğü ele geçirmek için teknoloji kullanımını artıracaklar. Bu nedenle bizim de buna devam etmemiz gerekiyor. Sonuç olarak yeni teknoloji şirketleri ve diğer şirketler ortadan kaybolanları yutacak. Ama bu, büyük bir felaketin önlenmesi için yavaş gelişmek zorunda.

Bilger’e göre bu sorun oldukça uzun bir süredir devam ediyor. Bir de bunun üzerine giderek artan yaşam beklentisini ve stabilizasyon problemi yaşayan eğitim sistemlerini de eklerseniz sorun katlanmış oluyor. Önerilen çözümlerden birisi devlet tarafından ödenecek evrensel, temel bir maaş. Yani insanların hayatta kalmak için ihtiyacı olan bir referans rakam. Bunun dışında yeniden eğitim programları insanların yeni amaçlar bulmaları için yardımcı olabilir. Kimileri de iş kurabilir veya yaratıcı girişimlerde bulunabilirler. Hatta belki de bu sayede insanlar para kovalamayı bırakıp gerçek tutkularının peşine düşebilirler.

Bir radyo programında Bilger eğitim sistemin baştan aşağı yenilenmesi konusunda konuştu. Örneğin gelecekte ihtiyaç duyulabilecek ve özel beceri gerektirecek mesleklere insan yetiştirebilmek için sınıflar eklenmesi gibi. Orta yaşlı insanların yeniden eğitiminden, geride bırakılmak yerine ekonominin bir parçası olmaya devam etmeleri gerektiğinden bahsetti. Bilger bunlar için çalışmalar yapıldığını söyledi. Her ne kadar kendisi de pek çok orta yaşlı insanın tekrar sınıflara dönmeye gönüllü olmadığını itiraf etse de bunun şart olduğunu ifade etti. Ayrıca sınıf deneyimlerini daha dinamik yapmak için de çalışmalar yapıldığını belirtti. Örneğin yeniden eğitim amaçlı sanal gerçeklik ve ilk ve orta eğitimin yeniden yapılandırılması gibi. Fakat bunlar ileriye dönük planlar.

Geniş alana yayılmış stajlar ve çıraklık eğitimleri de düşünülüyor. Bugünkü sorun ise henüz yeterli miktarda işin olmaması değil. Daha çok iş fırsatlarını dolduracak yeterli sayıda vasıflı çalışanın olmaması. Bilger bu sorunun giderek daha da büyüyeceğini düşünüyor.

Fakat para kazanmak için motorlu araç kullanan kişiler, örneğin uzun yol şoförleri veya taksiciler, kendi kendini kullanabilen araçlar yaygınlaştıkça yeni ekonomide yeniden eğitim için yer bulabilecekler mi? Bunu kimse tam olarak bilemiyor. Toplumda yaşanan her büyük değişiklikte olduğu gibi, kazananlar ve kaybedenler olacak. Bu dönüm noktası, pragmatik bir ideal durum veya tam bir sosyal karışıklık yaratacak tohumlar içeriyor. Fakat ikisinin ortasında bir yere düşeceği kesin.

Bilger röportajı şöyle sonlandırıyor: “Toplumumuz %25, 30 veya 35 işsizlikle nasıl bir yer olur? Bununla nasıl başa çıkılacağını bilemiyorum. Fakat başa çıkmanın bir yolu bulunsa bile geriye bir soru kalıyor. İnsanlar kendileriyle ne yapacaklar? Hayatta bir amaç olması bence toplumdaki dengeyi sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi.”

Bizleri Mesleksiz Bir Gelecek mi Bekliyor? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/bizleri-mesleksiz-bir-gelecek-mi-bekliyor.html/feed 0
ERP Sistemine İhtiyacınız Olduğunun 5 Göstergesi http://infotekas.com.tr/erp-sistemine-ihtiyaciniz-oldugunun-5-gosgergesi.html http://infotekas.com.tr/erp-sistemine-ihtiyaciniz-oldugunun-5-gosgergesi.html#respond Wed, 09 May 2018 14:17:54 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6179 ERP Sistemine İhtiyacınız Olduğunun Göstergelerini Sizler için Sıraladık Ay sonunda maliyetleri muhasebeleştirmek eskisinden daha uzun sürüyor. Satış tahminleriniz, güvenilir rakamlardan çok kaba tahminlere dayanıyor. Firmanız sipariş […]

ERP Sistemine İhtiyacınız Olduğunun 5 Göstergesi yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
ERP Sistemine İhtiyacınız Olduğunun Göstergelerini Sizler için Sıraladık

Ay sonunda maliyetleri muhasebeleştirmek eskisinden daha uzun sürüyor. Satış tahminleriniz, güvenilir rakamlardan çok kaba tahminlere dayanıyor. Firmanız sipariş hacmine ayak uydurmakta güçlük çekiyor ve sonuç olarak müşteri memnuniyeti düşüyor. Deponuzda ne kadar envanter olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok ve bunu anlamak için çok çaba harcamanız gerekiyor.

Eğer bunları veya bunlara benzer sorunları yaşıyorsanız artık bir ERP sistemini gündeme almanın zamanı gelmiş demektir.

Her şirket benzersiz olduğu için “Artık ERP’ye ihtiyacınız var” yazan tek bir gösterge bulmak pek mümkün değil. Ancak, ERP yazılımından en fazla yararlanabilecek şirketler genellikle benzer sorunlar ve hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kalan şirketler. Benzer sorunlar mı yaşıyorsunuz? Şirketinizin ERP için hazır olduğunu gösteren ilk beş işareti keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Farklı İşlemler İçin Pek Çok Farklı Yazılım Kullanıyorsunuz

Şirketinizde çalışanların bilgileri nasıl kaydettiklerini, izlediklerini ve işlediklerini düşünün. Muhasebe personeli, alacak ve borçlar için bir sistem kullanıyor mu? Müşteri siparişlerini girmek için kullanılan başka bir sistem mi var? Bu siparişlerin alınması, gönderilmesi ve muhasebeleşmesi elle yapılan ve uzun zaman alan bir süreç mi? Deponuzda çalışanlar nakliye ve satın almaları izlemek için tamamen farklı bir çözüm mü kullanıyor?

Çeşitli sistemler ayrı ayrı çalıştırıldığında, şirketinizin sorunsuz çalışmasını sağlamak amacıyla yaratılmış olan süreçlere zarar verebilirler. Satışlardan elde edilen doğru veriler olmazsa depo yönetimi zarar görebilir. Güncel muhasebe bilgisine sahip olmamanız, pazarlama bütçelerinden bordroya kadar her şey üzerinde bir dalgalanma etkisi yaratabilir.

ERP yazılımı, bu sistemleri bütün iş fonksiyonları tek bir veritabanına dayanacak şekilde entegre eder. Doğru, gerçek zamanlı verileri içeren tek bir bilgi kaynağı olan bir ERP çözümü, bilgi boşluklarını yok eder ve personelin daha hızlı karar vererek işlerini daha hızlı tamamlamalarına izin verir.

2. Şirketinizle İlgili Bilgilere Kolayca Ulaşamıyorsunuz

Biri size ortalama satış karınızın ne olduğunu sorduğunda doğru olarak cevaplamanız ne kadar sürer? Günlük sipariş veya satış gibi diğer önemli performans ölçütlerine ne dersiniz? Sürekli güncelleme ve manuel olarak mutabakat gerektiren, silinebilir sistemler ve elektronik tablolara dayanan şirketler için uzun bekleyişler gerekebilir.

Günümüzün tüm zamanlara göre daha hızlı olan iş temposunda şirket çalışanlarınızın doğru temel verilere anında erişme ihtiyacı oluşur. Bir ERP çözümüyle yöneticiler, herhangi bir zamanda operasyonların bütünsel görünümünü elde edebilirken, çalışanlar da işlerini verimli bir biçimde yapmaları için gereken bilgileri alabilirler. Örneğin, satış temsilcileri bir müşterinin tam işlem geçmişini anında görüntüleyerek çapraz satış fırsatını artırabilir, yenileme oranlarını daha proaktif bir biçimde geliştirebilirler.

3. Muhasebe İşlemleri Daha Uzun Sürüyor ve Zorlaşıyor

Şirketinizin ERP yazılımı ihtiyacı olduğuna dair ilk dikkat çekici işaretler genellikler muhasebe departmanından gelir. Çalışanlarınız kağıda dayalı siparişler ve belgelere güveniyor ve bunları muhasebe ve satış sistemlerine girmek için saatler harcıyorlarsa, ERP yazılımının basitçe ve hızlıca halledebileceği işlerde ne kadar zaman harcadığınızı dikkate almanız gerekir.

Aynı şey mali raporlama için de geçerlidir. Mali bilgileri farklı sistem ve tablolardan birleştirmek çok uzun sürüyorsa, ERP çözümü çok önemli bir olumlu etki yaratabilir. Tek bir veri tabanında bulunan mali bilgiler, muhasebe personelinin durmadan bilgi paylaşması, elle mutabakat yapması vb. gibi işleri engeller. Böylece muhasebe departmanı daha üretken olur ve kritik raporları geciktirmeden, hızlı bir biçimde hazırlayabilir.

4. Satış ve Müşteri Deneyimi Sorunları Var

Şirketler büyüdükçe en büyük sorunlardan bir tanesi stok yönetimine dönüşür. Doğru miktarda ürünün doğru zamanda doğru yerde bulunduğundan emin olmak operasyonların hayati bir parçasıdır.

Satış, stok ve müşteri verileri ayrı tutulduğunda ciddi sorunlar yaratabilir. Popüler bir ürün tükenirse, bir sonraki ürün gönderime hazır hale gelene kadar satışlar kapalı olacaktır. Bu arada, müşteri bir siparişle ilgili soru sorduğunda gönderilip gönderilmediği ve hatta stokta bulunup bulunmadığı konusunda hızlı ve doğru bir cevap verilemezse şirketiniz hızla itibar kaybetmeye başlar.

ERP sistemiyle her departmanda izni olan personel en güncel bilgilere erişebilecektir. Müşteriye yanıt veren temsilciler, telefonu kapatarak başka bir departmanla görüşmek zorunda kalmadan sipariş ve sevk durumu, ödeme durumu, hizmet sorunları vb. ile ilgili soruları hızlıca yanıtlayabilecektir. Daha da iyisi, müşterilerin kendi hesabına çevrimiçi olarak girebilmeleri ve durum bilgilerini görüntüleyebilmeleri mümkün olabilir. Aynı anda depo yöneticisi de stoğun azaldığını görüntüleyerek ve hatta sistem tarafından uyarılarak yeniden sipariş verebilir.

5. BT’niz Çok Karmaşık ve Çok Zaman Tüketiyor

Şirketinizde birden fazla sisteme sahip olmanın en büyük olumsuzluklarından biri BT yönetiminin kabusa dönüşmesi olabilir. Bu sistemleri kişiselleştirmek, bunları entegre etmek ve yama ve yükseltmeleri uygulamak karmaşık ve maliyetli olabilir.

Sistemlerinizde şirketinize özel geliştirmeler içeren eski yazılımlar bulunuyorsa sistem yükseltmeleri en büyük kabusunuz olabilir. Bu güncellemeler sadece pahalı ve zaman alıcı değil, aynı zamanda etkilediği özel geliştirmeler nedeniyle vakit kaybettirici olabilir. Orta ölçekli işletmelerin üçte ikisinin eski yazılım sürümlerini çalıştırması bu nedenle bir sürpriz değildir.

Zaten sorunlarınızı tam olarak çözemeyen bir sisteme daha fazla yazılım ve karmaşıklık eklemek yerine hızla değişen gereksinimlere anında yanıt verebilen ERP teknolojisini kullanmak size çeviklik kazandırabilir.

Bu nedenle özellikle bulut tabanlı ERP sistemleri otomatik güncellemeleri sayesinde size hissettirmeden son duruma her zaman uyum sağlayacaktır. İşiniz büyüdükçe yeni işlevlerin eklenmesi de gayet kolaydır.

(Bu yazı Oracle web sitesinden alınmıştır.)

ERP Sistemine İhtiyacınız Olduğunun 5 Göstergesi yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/erp-sistemine-ihtiyaciniz-oldugunun-5-gosgergesi.html/feed 0
Gerçekten ERP’ye İhtiyacınız Var mı? http://infotekas.com.tr/gercekten-erpye-ihtiyaciniz-var-mi.html http://infotekas.com.tr/gercekten-erpye-ihtiyaciniz-var-mi.html#respond Tue, 10 Apr 2018 09:56:07 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6173 Vücudunuzun merkezi bir sinir sistemi olmadan işlediğini hayal edin. Tüm uzuvlar kendi kendilerine kusursuz bir biçimde çalışabilir, fakat vücudun aktivitelerini koordine edecek ve diğer uzuvlarla bilgi […]

Gerçekten ERP’ye İhtiyacınız Var mı? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Vücudunuzun merkezi bir sinir sistemi olmadan işlediğini hayal edin. Tüm uzuvlar kendi kendilerine kusursuz bir biçimde çalışabilir, fakat vücudun aktivitelerini koordine edecek ve diğer uzuvlarla bilgi paylaşacak bir sistemden mahrum kalmış olursunuz.

Şirketiniz de aynı prensiple çalışır. Tüm departmanlarınız kendi görevlerini en iyi biçimde yerine getiriyor olabilir, fakat eğer bu departmanların birbirleriyle konuşmalarını ve davranışlarını koordine etmelerini sağlayacak bir sistem olmazsa şirketinizin verimliliği yüksek olamaz.

ERP, şirketlerin tüm kaynaklardan gelen bilgileri yönetmelerini ve bu bilgileri olabilecek en verimli şekilde koordine etmelerini sağlar. ERP ile şirketinize ait tüm bilgiler merkezi bir veri tabanında tutulur. Böylece sistemlerin nasıl çalıştığını hem departman bazında hem de şirket genelinde değerlendirebilecek bir bilgi havuzuna sahip olursunuz.

ERP’nin sadece büyük organizasyonlar için uygun olduğunu düşünüyorsanız, yeniden düşünün. Günümüz piyasasında rekabet artıkça ve kar marjları giderek düştükçe, verimliliği artırmanın etkili bir yolu olan ERP’nin KOBİ’ler arasındaki yaygınlığı hızla artmakta. Böylece KOBİ’ler ve tüm departmanları da gerekli doğru bilgilere istedikleri zaman ve hızlı bir biçimde ulaşabiliyorlar.

KOBİ’ler, ERP’nin ortak teknoloji platformu ve veritabanı özelliklerinden yararlanarak departmanlarının faaliyetlerini birbirleriyle entegre edebilirler. Bu şekilde, yapılmış olan yatırımdan çeşitli maliyet, operasyon ve verimlilik avantajları halinde geri dönüş almak mümkün oluyor.

Gerçekten ERP’ye İhtiyacınız Var mı?

Aşağıda ERP’nin şirketinize getireceği bazı faydaları bulabilirsiniz:

 • Verimlilik. ERP çözümleri tekrarlanan süreçleri yok eder. El ile bilgi giriş ihtiyacını azaltır, böylece pek çok iş sürecini hızlandırır. Departmandan bağımsız olarak şirketinizin veri toplamasını kolaylaştırabilir ve bunu etkili bir biçimde yapar.
 • Birlikte Çalışma. Tüm departmanlar izole bir biçimde çalışırken oldukça sınırlı bir “birlikte çalışma ortamı” oluşur. İşlerin verimli bir biçimde tamamlanmasında birlikte çalışmanın artırılması önemli rol oynar. ERP sistemi merkezi ve tutarlı veri sağlayarak departmanların birlikte çalışmalarını kolaylaştırır.
 • Tahminler. ERP sistemleri çalışanlarınıza, özellikle de yöneticilerinize, şirketinizin gittiği yönle ilgili doğru tahminlerde bulunabilmeleri için gerekli olan araçları verir. ERP oldukça doğru bilgi sağladığı için şirketiniz daha doğru ve gerçekçi tahminlerde bulunabilir.
 • Ölçeklenebilirlik. İşiniz büyüdükçe, ERP sisteminizin yeni eklenecek olan kullanıcı ve özelliklere açık olması gerekir.
 • Tasarruf. Doğru ve gerçek zamanlı bilgiye ulaşmak için tek bir kaynak yaratarak yönetimsel ve operasyonel giderleri düşürür. Doğru ERP sistemi operasyonları proaktif olarak yönetir, gecikmeleri ve kesintileri engeller ve kullanıcılarınızın hızlı karar vermelerine yardımcı olur.
 • Mobilite. ERP çözümleri sağladıkları standart mobil özellikler sayesinde merkezi veri tabanına gerçek zamanlı olarak çalıştığınız her yerden ulaşma imkanı sağlar: ev, ofis, yolculuk vb.
 • Müşteri Hizmetleri. Satış ve müşteri hizmetleri ekipleriniz uygun bir ERP çözümüyle müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilirler. Müşteri bilgileri ve tarihçesine hızlı ve doğru bir biçimde ulaşabilir, böylece şirketiniz için hızlı ve yüksek kaliteli müşteri hizmetleri sağlayabilirler.
 • Güvenlik. ERP sistemleri, içerdikleri özellikler ve firewall’lar sayesinde şirket bilgilerinizin doğruluğunu ve tutarlılığını artırırlar. Kendi kullanıcılarınızın verilere ulaşımını da dilediğiniz şekilde güvenli hale getirebilirsiniz.Eğer hala yapmadıysanız şirketiniz için ERP sistemlerini incelemenizi öneririz.

 

 • Şirket yöneticileri ancak sahip oldukları bilgiler kadar güçlüdür. ERP sistemleri bilgiye kolayca ve tutarlı ulaşım sağlar. Böylece yöneticileriniz “büyük resmi” daha iyi görebilirler.

Gerçekten ERP’ye İhtiyacınız Var mı? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/gercekten-erpye-ihtiyaciniz-var-mi.html/feed 0
Bulutlar Geleneksel BT Sistemlerinden Daha Güvenli. İşte Nedeni http://infotekas.com.tr/bulutlar-geleneksel-bt-sistemlerinden-daha-guvenli-iste-nedeni.html http://infotekas.com.tr/bulutlar-geleneksel-bt-sistemlerinden-daha-guvenli-iste-nedeni.html#respond Tue, 27 Feb 2018 11:28:17 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6132 (Bu yazı BT Bulut Uzmanı David Linthicum’un techtarget.com’daki yazısından tercüme edilmiştir.) Son araştırmaların, verinin ulaşılabilirliğinin konumundan daha önemli olduğunu işaret etmesi, geleneksel BT güvenliğinin buluta göre […]

Bulutlar Geleneksel BT Sistemlerinden Daha Güvenli. İşte Nedeni yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
(Bu yazı BT Bulut Uzmanı David Linthicum’un techtarget.com’daki yazısından tercüme edilmiştir.)

Son araştırmaların, verinin ulaşılabilirliğinin konumundan daha önemli olduğunu işaret etmesi, geleneksel BT güvenliğinin buluta göre daha üstün olduğu konusundaki kuvvetli önyargıyı temelinden sarsııyor.

Geleneksel BT’de “kol kavuşturanlar çetesi” olarak adlandırdığım birçok kişiyle konuşuyorum. Bunlar, genelde CEO veya yönetim kurulu üyeleri kendilerinden talepte bulunduğu için bulut tabanlı bilişim kullanımını ele almak isteyen, fakat bulut tabanlı bilişimin hala çok fazla eksiği olduğunu düşünen BT yöneticileri.

İyi haber şu ki, “kol kavuşturanlar çetesi” bulut tabanlı bilişim kendi değerini kanıtladığı için birçok üyesini kaybetti. Ancak buluttaki güvenlik ve gizlilik konularındaki argümanlar hala sık sık ortaya çıkıyor. Belirli miktarda duygu ve biraz da politikanın etkisini gözardı etmemek kaydıyla kurumsal BT’deki kişileri gerçek sorunlar ve gerçek riskler konusunda eğitmek şarttır. Ve genel olarak bulutların geleneksel sistemlerden daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Alert Logic 2012 Sonbahar Bulut Güvenliğinin Durumu Raporu’na göre tehditkar eylemlerin çeşitliliği altyapının bulunduğu yer kadar önemli değil. Dışarıdan erişilebilen herhangi bir sistem -ister kurum içerisinde, ister bulutta olsun- eşit saldırı şansına sahiptir. Çünkü bu saldırılar doğal olarak fırsatçılıkla alakalıdır.

Aynı rapora göre web uygulaması tabanlı saldırılar hem servis sağlayıcı ortamlarını (kuruluşların %53’ü) hem de kurum içi ortamları (%44) etkiliyor. Bununla beraber kurum içi ortam kullanıcıları veya müşteri ortamları hizmet sağlayıcı ortamlarından daha fazla sayıda saldırı yaşıyor. Kurum içi kullanıcılar ortalama 61,4 saldırıya maruz kalırken, hizmet sağlayıcı ortamındaki kullanıcılar aynı sürede ortalama 27,8 saldırıya maruz kalıyor. Ayrıca kurum içi kullanıcılar diğer kullanıcılara göre daha yüksek sayıda kaba kuvvet (brut force) saldırısına maruz kalıyor.

Bulutlar Geleneksel BT Sistemlerinden Daha Güvenli. İşte Nedeni

Açıkçası, bulut tabanlı bilişimin doğal olarak geleneksel yaklaşımdan daha az güvenli olduğuna dair efsaneler vardır. Bu paranoya genellikle verilerinizin kendinize ait olmayan ve kontrol etmediğiniz sunucularda ve sistemlerde tutulması gerçeğinden kaynaklanır.

Fakat kontrol, güvenlik anlamına gelmez. Bu raporda ve son birkaç yıldaki olaylarda keşfettiğimiz üzere verilerinizin fiziksel konumu, bunlara erişim olanaklarından daha az önemlidir. Bu durum hem bulut tabanlı sistemler hem de geleneksel sistemler için geçerlidir. Dahası, şirketler için bulut tabanlı platformları kuranlar tipik olarak güvenlik ve yönetişime firewall içerisinde kurulan gelenksel sistemler kuranlara göre daha fazla odaklanırlar.

Güvenlik açısından aynı titizlik gösterilmeden inşa edilen sistemler, bulutta olsun veya olmasın, aynı şekilde güvenli olmayacaktır. Burada izlenecek doğru yaklaşım platforma odaklanmak yerine doğru teknolojiyi iyi tanımlanmış ve uygulanmış bir güvenlik stratejisine odaklanarak kullanmaktır.

Genellikle bu konuyla ilgili sağladığım rehberlik üç adımdan oluşur:

1. Belirli bir sistem ve/veya veri deposu için güvenlik ve yönetişim gereksinimlerini iyi anlayın. Bulut veya geleneksel ortamlarda veri saklayanların çoğu çözmeye çalıştıkları sorunları anlayamıyorlar. Öncelikle bunları iyi tanımlamak gerekir.
2. Erişimi kontrol altında tutmanın verilerin fiziksel konumundan daha önemli olduğunu iyi anlayın. Verilere nasıl erişildiğini izleyin ve özellikle erişim ihlallerini anlamaya çalışın. Bu ihlaller hem bulut tabanlı hem geleneksel sistemlerde gerçekleşebilir.
3. Son olarak, ister bulut tabanlı, ister geleneksel sistemleri test ediyor olun, güvenlik açığı testi çok önemlidir. Test edilmemiş sistemler güvensiz sistemlerdir.

Bulut tabanlı “halka açık” sistemler ve veri depolama sistemleri arttıkça bulut ve güvenlik açısından daha farklı bakış açıları üreteceğimizi düşünüyorum. Bununla beraber doğru miktarda planlama ve iyi teknoloji kullanılmadığı takdirde bulut tabanlı ortamlar riskli hale gelebilir. Aynı şey mevcut kurumsal sisteminiz için de geçerlidir.

Bulutlar Geleneksel BT Sistemlerinden Daha Güvenli. İşte Nedeni yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/bulutlar-geleneksel-bt-sistemlerinden-daha-guvenli-iste-nedeni.html/feed 0
Bulut Tabanlı ERP Nedir? http://infotekas.com.tr/bulut-tabanli-erp-nedir.html http://infotekas.com.tr/bulut-tabanli-erp-nedir.html#respond Tue, 27 Feb 2018 11:09:28 +0000 http://infotekas.com.tr/?p=6126 Bulut güvenliğiyle ilgili tasalarınız mı var? > Hizmet Olarak Yazılım veya SaaS (Software as a Service) olarak da isimlendirilen bulut tabanlı bilişim, kullanıcıların İnternet üzerinden paylaşılan bilişim […]

Bulut Tabanlı ERP Nedir? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bulut güvenliğiyle ilgili tasalarınız mı var? >

Hizmet Olarak Yazılım veya SaaS (Software as a Service) olarak da isimlendirilen bulut tabanlı bilişim, kullanıcıların İnternet üzerinden paylaşılan bilişim kaynaklarıyla (örneğin işlemci gücü, bellek, disk depolama alanı) çalışan yazılım uygulamalarına erişmelerini sağlar. Bu bilişim kaynakları birden fazla platformda çeşitli uygulamaların barındırılması için ayrılmış uzak veri merkezlerinde tutulmaktadır.

Bulut Tabanlı ERP, kullanıcıların İnternet üzerinden Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımına erişmesini sağlayan bir Hizmet olarak Yazılım’dır (SaaS). Bulut Tabanlı ERP’nin başlangıç maliyetleri çok düşüktür, çünkü bilişim kaynakları (lisans ve güncelleme de dahil olmak üzere) kurumlar tarafından önden satın alınarak kurum içerisinde tutulmaz, son derece gelişmiş güvenlik altyapısına sahip barındırma merkezlerinde tutularak aylık olarak kiralanır. Ayrıca Bulut Tabanlı ERP şirketlerin kritik uygulamalarına herhangi bir yerden diledikleri zaman ulaşabilmelerini sağlar.

Teknik olarak Bulut Tabanlı ERP ve kurum içi ERP arasındaki tek fark yazılımın fiziksel olarak bulunduğu yerdir, ancak başka önemli farklılıklar da vardır. Bu yazıda Bulut Tabanlı ERP’nin bazı temel özellikleri ve avantajlarını açıklıyoruz.

Bulut, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için faydalıdır. Çünkü tam işlevli uygulamalara donanım ve yazılım için önemli miktarda ön yatırım yapmadan, makul fiyatlarla ve güvenli olarak erişme olanağı tanır. Bir şirket doğru bulut sağlayıcısını kullanarak iş verimliliği yazılımlarını şirket büyüdükçe veya yeni şirketler eklendikçe çevik bir biçimde ölçeklendirebilir.

Bulut Tabanlı ERP Nedir?

Bulut Tabanlı Bilşimin Faydaları

Bulut Tabanlı ERP maliyetleri birçok yönden azaltır:

• Donanım ve veri sunucuları gibi tüm bilşim altyapısına yapılacak peşin yatırımlara gerek kalmaz
• BT desteği veri merkezi tarafından sağlandığı için BT destek hizmetleri azalır
• Aylık bir ücret karşılığı yazılım lisansı için yapılacak peşin ödemeleri ve yıllık olarak yapılacak güncelleme masraflarını ortadan kaldırır
• Bulut sağlayıcısı güncellemeleri ve yükseltmeleri gerçekleştirdiği için uygulamaların desteklenme maliyeti azalır

Bulut Tabanlı ERP’nin maliyet dışındaki avantajları şunlardır:

• Son güvenlik teknolojisine sahip ortamlarda barındırma nedeniyle kurum içerisinde tutulan sistemlere göre çok daha azaltılmış saldırı riski
• Sürekli olarak yedeklenen veriler ve hazır bir Felaket Kurtarma Planı sayesinde güvenli kullanım
• Şirketlerin nakitlerini diğer işletme girişimlerinde kullanabilmelerini sağlayan aylık sabit bir fiyat
• Kullanıcı ortamı veya cihazlarına donanım ve yazılım kurulumu gerekmediği için Bulut Tabanlı ERP avantajlarına çabuk ulaşım
• Bir şirketin altyapı ve depolama ihtiyaçlarının dalgalandığı durumlarda ek yatırım gerektirmeyen adaptasyon
• Sisteme herhangi bir konumdan erişmek, şirketin coğrafi olarak genişlemesini kolaylaştırır, farklı konumlara donanım ve yazılım yatırımı yapmaya gerek kalmaz.

Bulut tabanlı erp çözümleri

Bir Dizi Yeni Teknoloji Bulut Tabanlı ERP’yi Mümkün Kıldı

Temelde bulut tabanlı bilişim ilgili kaynakları şirket içerisinde kullanmak amacıyla satın almak ve bunlarla ilgili altyapıyı kurmak yerine bu kaynak ve altyapıyı kiralamakla ilgilidir.

Bu, aslında yeni bir kavram değildir. 1970’li yıllarda hizmet sağlayan şirketler uygulamaları çalıştırmak ve bu kaynakları kiralayacak diğer şirketler için veri depolama hizmetleri sağlamak amacıyla büyük “mainframe” bilgisayarlar kullandılar.

Bu, o zamanlar oldukça pahalı bir yöntemdi ve kişisel bilgisayarlar ucuzlayarak şirketler kendi sistemlerini satın alabilir ve kurabilir hale gelince gözden düştü. Dolayısıyla şirketlerin kendi yazılım ve donanımlarını satın aldıkları, kurdukları ve korudukları model ön plana çıkmış oldu.

Son yıllarda; yaygın İnternet kullanımı, düşük mobil cihaz maliyeti, bilişim gücünün yükselmesi ve depolama alanlarının ucuzlaması gibi gelişmeler ortaya çıktı. Teknoloji, yüksek performanslı uygulamaların uzakta barındırılan bilişim sistemleri üzerinde güvenli bir biçimde çalıştırılmasına uygun hale geldi. Bu durum şirketlerin tek başlarına güvenlik açısından iyice karmaşıklaşan altyapı yatırımlarıyla tek başlarına başa çıkma ihtiyaçlarını ortadan kaldırdı ve çalışanların her an istediği yerde çalışabilmelerini mümkün kıldı.

Şimdi siz de kendinize ve şiretinize bir iyilik yapın ve Microsoft’un dünya genelinde yaygın ve sadık bir kullanıcı kitlesine sahip, güçlü, esnek, modern, kullanımı kolay, çok dilli ve çok para birimli Dynamics NAV ERP platformunu Bulut Tabanlı kullanım için kiralayın.

Daha fazla bilgi için >

Bulut Tabanlı ERP Nedir? yazısı ilk önce İnfotek üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://infotekas.com.tr/bulut-tabanli-erp-nedir.html/feed 0