ERP’nin 6 Az Bilinen Avantajı

ERP özellikle son yıllarda bilinirliği ve popülerliği artan bir platform haline geldi. Bu vesileyle de büyük veya küçük pek çok işletmenin radarına girmiş durumda. ERP sistemleri hakkında araştırma yapan ve birbirinden farklı çoklu sistemler kullanmakta olan şirketler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesi de şu: “ERP neden bizim şu anda kullanmakta olduğumuzdan daha iyi bir sistem?”

Genel avantajları konusunda pek çok kaynak birbirine benzer bilgileri sağlıyor. Bu yazıda ise ERP’nin her yerde değinilen genel geçer özelliklerin dışındaki az bilinen avantajlarından bahsetmek istiyoruz.

1. Şirket Verilerinizin Güvenliği Gelişir ve Kuvvetlenir

Modern ERP sistemleri son derece gelişmiş kullanıcı güvenlik ayarları içerirler. Böylece hassas verilerin yanlış kişilerin eline geçmesini engellerler. Kullanıcılar sistem boyunca sadece ihtiyaçları olan bilgiye ulaşabilirler.

ERP sistem sağlayıcılar, platformlarında bir açık farkettikleri seyrek zamanlarda hızla sorunu gidererek tüm kullanıcıları bu güncellemeden yararlandırırlar.

2. Kanun ve Mevzuatı Otomatik Olarak Uygulamanızı Sağlar

Pek çok ERP sistemi muhasebe, veri güvenliği, ürün takibi gibi iş süreçlerindeki çeşitliliğe bağlı olarak kanun ve mevzuata otomatik olarak uygun hareket ederler.

Örneğin:

• Muhasebe modülleri yerel kanun ve mevzuata %100 uyumlu olarak çalışır ve gerekli raporları otomatik olarak yaratır.
• Küçük bölgesel gıda üreticileri modern ERP sistemlerinde bulunan ürün izleme özelliklerinden avantaj sağlarlar. Bu sayede ürünlerle ilgili herhangi bir bozulma veya hatalı saklama kolayca üretim veya lojistik ünitesine geriye doğru izlenebilir.

3. Mobil Ulaşımla İşinizi Yanınızda Taşırsınız

Artık çoğu ERP sistemi uygulama dünyasına hızla yayılan mobil kullanımdan yararlanmaya başladı. Bu ERP sistemlerinin de iOS, Android ve Windows akıllı cihaz uygulamaları var. Bu uygulamalar genellikle basitleştirilmiş bir gösterge tablosu içerir ve size işinizle ilgili hayati parametreleri gerçek zamanlı olarak sunarlar.

Örneğin:

• Satış
• Karlılık
• Müşteri edinme
• Web trafiği
• Üretim çıktısı

Günümüzde değişik parametreleri izleyebilmek için pek çok farklı mobil uygulamanın kullanılmasını gerektiren ortamda tüm bu önemli parametreleri tek bir uygulama içinden bir arada izleyebilmek önemli bir avantaj sağlar.

Kanun ve Mevzuatı Otomatik Olarak Uygulamanızı Sağlar

4. Pek Çok İş Ortağı Yardıma Hazır

ERP sistemleri ciddi yatırım gerektiren, AR-GE’ye dayalı platformlar oldukları için Microsoft Dynamics 365 Business Central (NAV), SAP veya Oracle gibi büyük firmalar tarafından oluşturulmuş bu sistemleri kullanmaya başladığınızda yanınızda sizi küresel olarak destekleyecek yüzlerce iş ortağının desteğini bulursunuz. Böylece tek bir tedarikçiye bağımlı kalmazsınız.

5. Bilgi ve Destek Grupları Her Zaman Parmaklarınızın Ucunda

Dünya üzerinde yüzbinlerce şirket ERP yazılımı kullandığı için bu şirketlerin çalışanlarından oluşan çevrimiçi bilgi ve destek platformları mevcuttur. Bir sorun yaşadığınızda tahminen bu sorunu daha önceden yaşamış olan birisi vardır.

Kullandığınız ERP platformunun bilgi tabanında (knowledge base) basit bir arama yapmak çok ciddi olmayan sorunlarınızı hızlı bir biçimde çözmenizi sağlar. Ayrıca çevrimiçi olarak sorularınız yapıştırabilir ve diğer kullanıcılardan cevaplar alabilirsiniz.

6. Daha Temiz Veri, Daha İyi Kararlar Almanızı Sağlar

Dağınık ve zayıf entegrasyona sahip yazılım sistemleri standart olmayan ve karmaşık raporlamaya neden olabilir. Bir de bunun üzerine geçen zaman eklenince giderek daha gerçekten sapan, okuması zor ve zaman kaybettiren verilere sahip olursunuz. Bu durum gelecekle ilgili doğru tahminlerde bulunmanızı da giderek güçleştirir.

Modern ERP sistemlerinde tüm ilgili uygulamalar entegre oldukları için ürettikleri veriler standarttır. Raporlama ve tahmin araçları ise yine sistemin içerisinde ve entegre çalışır. Bunun sonucunda da şekilde görülen kolay okunabilir gösterge paneli biçiminde bilgiye ulaşabilirsiniz.

ERP’nin 6 Az Bilinen Avantajı