İpek Pamuk A.Ş. Başarı Hikayesi

ipek pamukİpek İdrofil Pamuk A.Ş. Türkiye’nin en büyük hidrofil pamuk üreticisidir. Firma Lüleburgaz’daki 45.000 metrekare açık alan üzerinde bulunan 15.000 metrekarelik kapalı alana sahip modern tesislerinde; 10.000 ton/yıl kasar, 5.000 ton/yıl zigzag hidrofil pamuk, 50.000.000 paket/yıl kozmetik amaçlı hidrofil pamuk ve 2.000 ton/yıl nonwoven water-jet hidrofil pamuk üretim kapasitesine sahiptir ve bu kapasitesini sürekli arttırmaktadır.

Artan iş hacmiyle beraber satış, satınalma, stok, üretim, sevkiyat, ticari ilişkilerin kontrol ve yönetilmesini sağlamakta karşılaşılan güçlükler ve gelişen teknolojiye uyum sağlamakta ortaya çıkan engeller nedeni ile bilgi teknolojileri alt yapısının yenilenmesine karar verildi.

 

İpek İdrofil Pamuk A.Ş. ‘nin teknoloji değişimi sırasında önemli kriterleri,

Güvenilir bir ürün
Ölçeklenebilirlik
Uygun sahip olma maliyeti
Gelişime açık bir yapı
Kendi iş süreçlerine uygun
Siparişe dayalı üretim desteği
Kullanıcı dostu bir yapı

Kullanıcı ve yönetim raporlarının istenilen detaylarda alınabilmesi olarak belirlemiştir. Bu kriterlere göre ürün seçimi yapan İpek İdrofil Pamuk A.Ş. Microsoft Dynamics 365 Business Central (NAV)’ın kendileri için en uygun çözüm olduğuna karar vererek projeyi başlatmıştır. 2011 Yılı içerisinde implementasyon sürecine başlanmıştır. 1 Ocak 2012 de Muhasebe, Satış, Satın alma, İhracat İthalat, depo, sevkiyat departmanları canlı kullanıma geçmiştir. Üretim departmanının canlı kullanım öncesi testleri devam etmektedir. Ayrıca üretim departmanı için İNFOTEK tarafından dizayn edilen sistemler ile üretim sahasından alınan canlı üretim bilgilerinin Microsoft Dynamics 365 Business Central (NAV) ile haberleşmesi ile gerçek üretim miktarları ve performansın izlenmesi projesi devam etmektedir.

Microsoft Dynamics 365 Business Central (NAV) implementasyonu sonrasında müşteriler sipariş aşamasında iken ürünlerin teslim tarihlerini net olarak öğrenebilmekte ve satış siparişi ile birlikte satın alma siparişlerinin sistem tarafından oluşturulması sayesinde, hammadde ihtiyaçlarının tam zamanında depoda olmasını sağlayarak hem üretim sürecinin aksamamasını hem de stok maliyetini en aza indirmeyi başarmışlardır. İthalat-ihracat departmanı tüm bu süreçleri takip edebilmekte gerekli evraklar Microsoft Dynamics 365 Business Central (NAV) tarafından otomatik olarak hazırlanmaktadır. Bu sayede zaman kaybının ve insan hatasının önüne geçilmiştir. Finans tarafında tüm yönetim raporları anlık olarak yönetime sunulabilmektedir, bu sayede yönetimin alacağı stratejik kararlar kesin verilerle ve hızlı olabilmektedir.