KOBİ’ler için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)

ERP sistemleri günümüzde KOBİ’ler için de faydalı ve hatta gerekli araçlardır.

Teknolojik beceriler ve veri yönetiminin yükselişiyle kurumsal kaynak planlamanın modern işletmelerin yaşam kaynağı haline gelmesine şaşırmamak gerekir. Fakat pek çok kişi bu ERP sistemlerinin hala sadece büyük ve orta boy fimalar için uygun olduğuna inanmaktalar. Her ne kadar geçmiş için bu doğru olsa da ERP sistemleri günümüzde KOBİ’ler için de faydalı ve hatta gerekli araçlardır. ERP projelerinde herhangi bir diğer yazılım uyarlamasında olduğu gibi başarılı olmak dikkatli bir planlama gerektirir. Fakat doğru araştırma, şirketinizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve işinizi büyütmek için gerekecek kuvvetli geri dönüşleri sağlayacak stratejik ve işinize özel araçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

KOBİ’ler için ERP Avantajları

Verimlilik

ERP sistemlerinin önde gelen faydalarından bir tanesi verimlilik artışıdır. Tüm departmanlarınızın bilgileri tek bir standart sistem üzerinde birleşerek daha tutarlı ve güvenilir bir hale getirilir. Her departmanın sistemine ayrı ayrı bilgi girmek, işinizin sağlığı ile ilgili olarak birden fazla ortamdan bilgi toplamak gibi gereksiz işlevler de ortadan kaldırılmış olur.

Karar Verme

ERP size satışlar, muhasebe, stoklar, personel ve daha pek çok kritik göstergeler hakkında gerçek zamanlı bilgi ve istatistikler sağlayarak işinizle ilgili daha çok bilgi sahibi olarak kararlar verme imkanı sağlar. Bu gerçek zamanlı veriler, potansiyel engelleri kolayca farketmenizi ve uygun aksiyonu bulabilmenizi sağlar. Şirketin nasıl performans gösterdiğiyle ilgili genel bilgi sahibi olmak ve sürekli değişim gösteren iş ortamına hızlı tepki verebilmek, rekabet gerektiren pazarda yer edinmek isteyen KOBİ’ler için özel önem taşımaktadır.

Bilgi Paylaşımı

Son olarak ERP, tüm kritik verileri tek bir sistemde parmak ucunuza yerleştirerek bilgi ulaşımını basitleştirir. Bir KOBİ için bu durum özellikle çok önemlidir. Zira personel genellikle birden fazla role sahiptir ve işinizin pek çok değişik bölümleriyle ilgili bilgilere ihtiyaçları olabilir. ERP yalnızca bilgiyi herkes için daha ulaşılabilir kılmaz, bilginin paylaşımını da kolaylaştırır. Ekip çalışması ve bilgi paylaşımını geliştirmek genellikle KOBİ’lerin gelişmesi ve yükselmesi için bir zıplama tahtasıdır. Böylece ERP fırsat yaratmak için önemli bir araç haline gelir.

ERP İhtiyacımı Nasıl Anlarım?

Her şirket için farklı ve kendine has olmakla birlikte, aşağıdakiler genellikle şu andaki yönetim sisteminizin yetersiz kalmaya başladığı ve ERP ihtiyacınız oluştuğunun göstergeleridir:

  • Verilerini tutarsız, tekrar ediyor ve düzensiz
  • Siparişleri, teslimatları vb. takip etmekte zorlanıyorsunuz
  • İşiniz hakkında raporlar veya kritik bilgileri zamanında almak konusunda sorunlar yaşıyorsunuz
  • Gelecekteki maliyetleri, satışları vb. tahmin etmek konusunda bir çözümünüz yok

İşiniz departman ve kişiler arasındaki tutarlı iletişim ve bilgi paylaşımı konusunda sorunlar yaşıyor.

Kritik Düşünceler

ERP harika bir araç olmakla birlikte yatırımınızın karşılığını alabilmeniz için doğru icraat gerektirir. ERP’nin bir yatırım olduğunu unutmayın. İlk maliyetler yüksek görünebilir, ama etkin bir uyarlamanın getireceği geri dönüşler bu yatırıma kesinlikle değer. Bununla beraber ERP’nin sizin için uygun bir araç olup olmadığıyla ilgili kararınızı verirken göz önüne almanız gereken bazı önemli faktörler vardır:

  • ERP uyarlaması için ne kadar zaman ayırabilirim?
  • ERP systemine ne kadar yatırım yapabilirim?
  • Yeni sistemi kullanmak için personelimin ne kadar eğitime ihtiyacı olacak?
  • Ne kadar özelleştirme ve teknik destek ihtiyacım olacak?